دکتر سید جواد هاشمی فشارکی درمصلی ازنا :

گام دوم انقلاب اسلامی درامتداد جهاد علمی و فرهنگی امام صادق (ع) می باشد .

در سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) در روز جمعه 6 خرداد 1401، بعد از الحاق دسته عزاداری شهادت امام صادق (ع) به مصلی امام صادق (س)، مراسم نماز جمعه ازنا برگزار شد. سخنران این هفته دکتر سید جواد هاشمی فشارکی با موضوع « از جهاد علمی امام صادق (ع) تا جهاد گام دوم انقلاب» بود. سپس حجت الاسلام و المسلمین حجت (ایت) بیات، امام جمعه ازنا خطبه های خویش را ایراد و در انتها نماز وحدت بخش جمعه اقامه شد.

دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی در آغاز سخن ضمن عرض تسلیت شهادت امام صادق (ع) ، آن جهادگر نهضت علمی و فرهنگی بیان داشت: با مشیت الهی استمرار ولایت نبوی در امامت دوازده امام تجلی یافت . امامان نور واحدند ولی به لحاظ حاکمان غاصب و شرایط جامعه امامان هرکدام مشی خاصی را برگزیدند و به تکلیف و وظیفه خویش عمل کرده اند . امام صادق (ع) علاوه ویژگی های ایمانی و فردی (زهد،عبادت بسیار،تلاوت قران و….)؛احادیث و فعالیتهای وسیعی داشته اند ؛ که لازم است که شیعه آن امام ، مورد واکاوی قرار داده و کاربست آنرا با پیروی از مکتب جعفری را متناسب با شرایط زمان خویش داشته باشد .

وی در خصوص نهضت وجهاد علمی امام بیان داشت: امام (ع) با یک جهاد علمی نسبت تبیین و تشریح ابعاد مختلف دین مبین اسلام نمودند و نزدیک ۴۰۰۰ راوی تربیت کردند و به همین دلیل هم مکتب شیعه به مذهب جعفری نامیده میشود . شاید به همین دلیل در زیارت امین الله ما شهادت میدهیم که آن امام حق جهاد را ادا کردند . در عصر حاضر نیز رهبر انقلاب اسلامی ؛ اسلام ناب محمدی تبیین کرده اند و ما نیز موظفیم انرا در حوزه های تخصصی علوم انسانی و شهرسازی و …. تعمیم داده و در همه عرصه های علمی با جهاد علمی و جهش علمی به مرجعیت علمی در جهان مبدل شویم .

ایشان در ادامه گفت :  از این اینکه در این مقطع تاریخی بین الطلوعین دو فجر انقلاب اسلامی و فجر ظهور مهدوی و در این پیچ مهم تاریخی قرار گرفته ایم و شرایطی فراهم هست ؛ که می توانیم به قدر استطاعت کمک کنیم خدای را شاکریم ؛ در حالی که در گذشته چنین شرایطی فراهم نبوده است . انقلاب عظیمی که ملت بزرگ ایران بپا کرد، و ثمره شیرین اش نظامی برخاسته از اخرین دین الهی مترقی بوده و منجر به حکومت جمهوری اسلامی که در راس آن نایب امام زمان (عج ) قرار دارد ؛ شده و فرامین و بیانات وی برای همه مسلمین و حتی موحدین ؛ لزوم اجرای ان فراهم بوده و این توفیق صرفا برای این مقطع زمانی از تاریخ فراهم شده است .

وی افزود  : از انجا که با وقوع انقلاب اسلامی و سرنگونی نظام وابسته ستم شاهی ؛منافع نامشروع استکبار واستبداد قطع شده است ، لذا از اغاز انقلاب تا کنون فتنه ها بپا کرده اند که سخت ترینش جنگ تحمیلی و نیمه آن تحریم اقتصادی و نرم ترین آن تهاجم فرهنگی بوده و هست . این انقلاب در میان دو تیغه  هجمه و خط انحراف ، راه رشد و تعالی خود را همواره پیموده و به برکت نهادها و  نیروهای انقلاب دستاوردهای بی نظیری را برای کشور رقم زده است . و البته چالشها نیز زخمهای زیادی را برپیکر کشور و امت برجای گذاشته است .

این استاد دانشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را درامتداد جهاد علمی و فرهنگی امام صادق (ع) ذکر نمود وچکیده ای از این بیانیه گام دوم را چنین معرفی نمود:  بیانیه گام دوم با مقدمه ای از ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله‌‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی اشاره کرده ، شروع انقلاب از صفر ؛ چگونگی تشکیل جمهوری اسلامی و وراثت از گذشته را توضیح داده ، و دستاوردهای عظیم و درخشان و بی‌نظیر چله اول انقلاب با عنوان  برکات انقلاب تبیین کرده است . وضع شرایط حال انقلاب چهل‌ساله را به نیکی ترسیم کرده است . در این بیانیه علل برخی از مشکلات و اشکالات گریبان گیر کشور ، چالش‌های فعلی که جمهوری اسلامی با آن روبروست ، تلاشهای دشمنان خارجی ودشمنان داخلی و غفلت زدگان داخلی و همچنین چالشها وعیوب درونی  و نیز دغدغه های رهبری بیان شده است . چالشها و فرصتهای گام دوم و سرفصلها و توصیه‌های اساسی در پرتو امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده سند راهبردی : ترسیم گذشته ؛ حال ؛ اینده ،با بیان قوت ها، ضعف ها، فرصت ها و تهدیدهای کشور تشریح شده سپس ، هفت سرفصل و توصیه‌های اساسی در موضوعات : جهاد علمی و پژوهشی ، ارتقای معنویّت و اخلاق ؛ اجرای اقتصاد مقاومتی ؛ ارتقای دامنه عدالت و مبارزه با فساد در همه عرصه ها ؛ صیانت از استقلال و آزادی ، روابط خارجی ومرزبندی با دشمن ، رعایت سبک زندگی اسلامی و مبارزه با سبک زندگی منحط غربی ، در پرتو امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده تبیین شده و رهنمودها و راهکارهای لازم را نیز با امید به اینده داده اند و اینکه هموار بودن ادامه مسیر جمهوری اسلامی با توجه به راه طی شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به‌سوی آرمان‌های بلند جمهوری اسلامی است. دنباله این مسیر که به گمان زیاد، به‌دشواری‌های گذشته‌ها نیست .

دکترهاشمی فشارکی در ادامه درخصوص زمان صدور بیانیه اظهار داشت : پس صدور این بیانیه همه مسولین و گروهها از ان حمایت کردند . ولی از سه سال صدور آن  ۲٫۵ سال فقط لقلقه زبان مسولین دولت دوازدهم بود ؛ و هیچ اثری در عملکرد و برنامه های انان نمود عینی پیدا نکرد ؛ که اگر ملاک عمل قرار می دادند ، نه تنها کشور با بحرانهای تورم و گرانی و معیشتی مواجه نمی شد؛ بلکه از برخی چالشها نیر بیرون میرفت . ولی بحمدالله در نیم ساله اخیر که دولت سیزدهم ، استقرار یافته ؛ رویکرد همسویی با بیانیه گام دوم ، گفتمان انقلابی و رویکرد انقلابی با مدیران انقلابی در حال تجلی می باشد .

وی شرایط امام صادق (ع)  را چنین تبیین کرده و درسهایی از زندگانی آن امام را چنین بیان داشت :  امام علیه اسلام با توجه به عدم آمادگی مسلمانان ، مخالف قیام مسلحانه بوده و قیام نکردند ولی ساکت ننشستند و از فرصت ها در طول امامت ۳۴ ساله خویش حداکثر استفاده را نمودند و جهاد فرهنگی داشته و به روشنگری جامعه پرداختند . در شرایط امروزی که اساسا فضای جمهوری اسلامی در باز بودن فضای جامعه برای انواع فعالیت فراهم هست ؛ بایستی با بهره مندی از این فرصتها با جهاد تببین وجهاد علمی نسبت به نشر معارف اسلامی به روز شده و مسایل سیاسی روز

دکتر هاشمی فشارکی درپایان اظهار داشت : تمامی کفرجهانی و نفاق منطقه ای و داخلی با تحریم وتهدید بدنبال فشار برمردم بوده و با تحریف، بدنبال قلب واقعیت بوده ؛ تا انسانها را مسهور و در تسخیر خود داشته باشند ، با ایجاد انحراف در مذهب ؛ ایجاد  فرقه های ضاله  ، شبهات فرهنگی و ترویج سبک غربی ، معظلات اجتماعی و معضلات اقتصادی و…. برای هضم شدن مسلمانان در نظام سلطه ، با تمام توان و با همه ابزارهای خود ،کمر به نابودی اسلام بسته اند و بر همین رهبر انقلاب جهاد تبیین، با تولید و نشر مطالب صحیح را اعلام نموده اند ، تا انقلاب اسلامی راه خود را به سلامت طی کند . بر اساس بیان شهید سلیمانی جمهوری اسلامی حرم همه حرمهاست ؛ لذا کمک به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی خیر کثیر و باقیات صالحات است ، و با توجه به اینکه دشمنان با همه توان و همه ابزارها به میدان امده اند ، دفاع همه جانبه و شبانه روزی را می طلبد . این جدال ، جدال پیش از ظهور ؛ برای زمینه سازی ظهور است و هرکمکی ، کمک به سهل سازی ظهور تلقی شده و عندالله ماجور است . وچون ارمان این انقلاب زمینه سازی ظهور مهدوی است ، پس چنین افرادی جز منتظران واقعی مهدی (عج) هستند. باقیات صالحاتی برتر از کمک به نظام مقدس جمهوری اسلامی و هرچیزی که به بقا و ارتقای آن کمک کند نیست .و بدین جهت شاکریم که دراین پیچ تاریخی قرارداشته و سهم داریم . . بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب ، بعنوان چراغ فروزان آینده انقلاب و کشور بایستی مبنای راهبردهای  برنامه ریزی همگان باشد .تا ان شالله با عمل به این بیانیه ، آرمان بزرگ انقلاب که ایجاد تمدن نوین اسلامی است را محقق نماییم ، و این توفیقات مقبول الهی گردد و شاهد ظهور حضرتش باشیم . ان شالله