نقدی بر مراسم روز ملی بسیج اساتید

دراین نوشتار چکیده ای از مراسم روز بسیج اساتید بیان شده و سپس نقدی بر مراسمی با رویه تکراری ؛ به منظور اصلاح این روند ارایه شده است . * دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

مراسم بزرگداشت روز بسیج اساتید سال جاری در صبح روز ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ با حضور جمعی از اساتید بسیجی دانشگاهها و جمعی از مسئولین کشوری و لشگری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد .

در مراسم بزرگداشت روز بسیج اساتید فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس ، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها ، حجت‌الاسلام «عبدالله حاجی‌صادقی» نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ؛ سردار قریشی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین ؛  محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی های بسیار ارزشمندی داشتند . تقدیر از برادر شهید چمران و چند خانواده شهید هسته ای و ….. صورت گرفت . پیام رهبر انقلاب و نیز بیانیه سازمان بسیج اساتید قرایت شد و در خاتمه این مراسم، شرکت کنندگان برمزار شهدای گمنام دانشگاه حاضر و قرائت فاتحه خواندند .

وضعیت پوشش خبری :

دانشگاه تربیت مدرس : فقط بخشی ازسخنرانی وزیر علوم ؛ رییس دانشگاه تربیت مدرس و نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران

خبرگزاری فارس : گزیده مطالب همه سخنرانان بجز وزیر علوم

سایت سازمان بسیج اساتید : گزیده مطالب همه سخنرانان

خبرگزاری دانشجو و…. : فقط چند عکس

دو سه سایت دیگر با ارایه گزارش مختصر

چند سایت فقط : فقط پیام رهبر انقلاب

مضامین مطرح شده :

خبرگزاری فارس ضمن بیان چکیده ای از مطالب سخنرانان ؛ تیتر گزیده آنان را چنین درج کرده است :

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها: اساتید در جهاد تبیین و جهاد نرم مسئولیت سنگین تری دارند

نماینده ولی فقیه در سپاه: دشمن در پی ایجاد فاصله بین مردم و انقلاب است

جانشین رئیس بسیج: جهاد تبیین توسط اساتید بسیجی در دانشگاه‌ها بسیار مهم است

رئیس بسیج اساتید: اساتید دانشگاه‌ها بالاترین نقش را در مقابله با هجمه‌های تبیینی و ترکیبی دشمن دارند . ( فارس ؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ )

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: اساتید آگاه بسیجی باید قدرت نرم نظام را افزایش دهند. ( پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم ؛ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ )

سرفصل بیانیه سازمان بسیج اساتید که با علم به محتوای پیام رهبرانقلاب تهیه شده است ؛ چنین است :

۱ – خدمت به ملت شریف ایران از طریق فعال سازی ۱۰۸۴ کانون استادی، گروه‌های حل المسائلی و معرفی ظرفیت‌ها و مزیت‌های تمامی استان‌ها، مناطق و اقوام کشور

۲- ایفای نقش در انجام فریضه جهاد تبیین و روشنگری

۳ – قدر دانی از ملت بزرگ ایران ودرخواست از قوای سه گانه‌ی انقلابی برای آبادانی کشور

۴ – اذعان به مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه،

۵ – آمادگی در برابر جنگ‌های ترکیبی؛ و اعلام آمادگی حل مسائل مشکلات

۶- بسط دیپلماسی علمی، فرهنگی، فناوری و تمدنی در سطح جهان اسلام و مبازره با ستمگران جهان

۷- تشکر جامعه استادی کشور از ارکان دفاعی و امنیتی ایران و اعطای جان خویش برای ارتقای دانش دفاعی کشور تردید به خویش راه نخواهند داد. ( سایت بسیج اساتید ؛ ۳۱خردادماه ۱۴۰۱ )

تحلیل اجمالی :

نخست : رئیس بسیج اساتید ازنقش اساتید در مقابله با هجمه‌های تبیینی و ترکیبی دشمن ، مراتب تشکراز پیام رهبر انقلاب ؛ علت نامگذاری روز بسیج اساتید ؛ تمجید از شهید چمران ؛ تاسف از فراهم نبودن بستر‌های لازم برای نقش آفرینی در جنگ نرم و جنگ ترکیبی ، تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حرکت جهادی توسط همه اقشار به ویژه دانشگاهیان و اساتید جوان؛ معرفی ظرفیت‌های بالقوه نهضت استادی و ارائه طرح کمک به کارآمدی نظام حکمرانی کشور در راستای تحقق دولت اسلامی ؛ معرفی ظرفیت‌های نهضت استادی به جشنواره علمی شهید چمران در دو سطح استانی و ملی ،طرح کمک به نظام حکمرانی کشور در قالب ۲۰ کارگروه تخصصی در سطح استان‌ها و کشور اشاره کرده و افزود: در صورت استقبال دولتمردان و قوه مقننه و مجریه این همراهی و همکاری به صورت جدی آغاز خواهد ش د.بسیج اساتید می‌تواند عقبه علمی و فکری شورا‌های عالی کشور و عهده‌دار تصمیم سازی برای آن‌ها باشد؛ بنابراین لازم است اساتید عالم و صاحب نظر و انقلابی بسیجی به عنوان عضو حقیقی در این شورا‌ها عضو شوند. ولزوم حرکت به سمت علم نافع و اینکه اساتید بسیجی می‌توانند نقش بی بدیلی در تحول علوم انسانی با برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی و نقد و مناظره داشته باشند لذا حضور آنان در شورای تحول علوم انسانی، شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و ستاد نقشه جامع علمی کشور دارای اهمیت وضرورت است. ولی از برنامه های سال قبل و سال بعد چیزی بیان نشد .

دوم : وزیر علوم در بخش اول صحبتهای خویش نصایح کلی ارزشمندی به اساتید داشتند و سپس پنج اولولیت کاری خویش را گفتند . ولی از برنامه های خویش که بسیج اساتید میتوانند ایفای نقش کنند ،چیزی بیان نکردند . از مشکلات آموزشی و معضلات فرهنگی و انتظارات خویش برای اصلاح وارتقای چیزی بیان نکردند و یا بسیار کم فروغ بود .

سوم : سایر سخنرانان که مطالب بسیار مهم وارزشمندی کردند و از اهمیت پیام رهبر انقلاب سخن رانند ؛ از برنامه سازمان مطبوع خویش برای اجرایی شدن محورهای سخن رهبر انقلاب و…. مطلبی بجز مطالب کلی چیزی بیان ننمودند .

چهارم : جای سخنرانی چند استاد بسیجی در بیان انتظاراتشان و نیز سخنرانی رییس بسیج اساتید چند دانشگاه در بیان نیازها و مسایل شان و اینکه حضرات بنشینند و از نزدیک بشنوند خالی بود .

پنجم : شهدا مقام بسیار والایی دارند و خانواده شهدا نیزچشم و چراغند ، اینکه چون سنوات قبل در همین مراسم و ایضا مراسم دیگر تقدیر شدند ؛ جای تامل دارد . و اینکه دانشگاهها چه برنامه هایی برای پرورش پویندگان راه شهدا دارند ؛ چیزی بیان نشد .

ششم : سرفصل های پیام رهبر انقلاب در خصوص وظیفه اساتید بسیجی چنین می باشد :

۱)       “فعالیت استاد بسیجی تنها تعلیم نیست، “.

۲) “پیشرفت علمی،”

۳) “علم نافع و پیشرفته‌ی شما چه در موضوعات راهبردی و اساسی و چه در مسائل نقد و کاربردی، نیاز حتمی و فوری کشور است. ”

۴)       “نوآوری در ماهیت دانش ”

۵)       “نوآوری در ماهیت زبان دانش ”

۶)       “آمیختن آموزش با اخلاق ”

۷)       “آمیختن آموزش با تربیت نفسانی، ”

۸)       “همت گماشتن به دوگانه‌ی: فراگیری تازه‌‌های علمی، و اجتهاد و تولید علم، ”

۹)       و” وظائف دیگری از این قبیل نیز در زمره‌ی مسئولیت‌های استاد علم است، ”

۱۰)     پیشتاز و پیشران بودن :  و “شما بسیجیان عزیز در همه‌ی این زمینه‌ها می‌توانید پیشتاز و پیشران باشید.”

که بجز سخنان کلی ؛ متاسفانه برنامه هایی برای اجرایی شدن موارد مذکور در صبحتهای سخنرانان عالیقدر بیان نشد .

سخن پایانی :

مراسمی که هر ساله در سالروز شهادت شهید چمران برگزار میشود و اساتید بسیجی زیادی از دانشگاههای مختلف در آن شرکت میکنند و سخنرانان صحبت های کلی ایراد می فرمایند ،گرچه فی نفسه بخصوص دیدار دوستان در دانشگاههای مختلف بسیار نیکوست ولی به هیچ وجه مطلوب نیست . در این رویداد مهم گزارشی از فعالیتهای انجام شده سال قبل سازمان بسیج اساتید داده شود و از برنامه های سال بعد گفته نمیشود و اینکه تعاملات لازم بین اساتید و سازمان بسیج اساتید برقرار شود و نیز دعوت برای مشارکت در برنامه های سازمان صورت گیرد  ؛ مشاهده نمیشود . مراسمی باشکوه تمام برگزار میشود ؛ برخی رسانه ها نیز آنرا ناقص منتشر می کنند و دیگر تا سال بعد ومراسمی دیگر خبری نمیشود. درحالیکه بایستی از این فرصت پیش آمده حداکثر استفاده از حضور اساتید بهره مند شده و برنامه ریزی های لازم برای سال پیش رو صورت گیرد.