رونمایی از یک سند عاشقانه بعد از 37 سال

شرحی بر آخرین دستخط خصوصی شهید حاج محمد ابراهیم همت / قول وصاطت حاج همت نسبت به خواستگاری برای یک رزمنده بسیجی

عملیات خیبر آغاز می شود و فرمانده لشکر۲۷ محمد رسول الله (ص) جانانه نیروها را در خط مقدم در جزایر مجنون هدایت می کند لکن در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ یعنی نوزده روز بعد از نگارش این مطلب خصوصی، به شهادت می رسد و این خواستگاری توسط شهید همت محقق نمی شود ولی نامه با شوق و حسرت فراوان نزد بسیجی می ماند

در این نوشتار یادداشت یک بسیجی عاشق در جبهه و نیز پی نوشت حاج همت فرمانده لشکر و حواشی بسیار زیبای آن تبیین و تشریح شده است .

دکتر سیدجواد هاشمی فشارکی

حاج همت گرچه فرمانده یک لشکر مقتدر دفاع مقدس بود ، اما بسیار خاکی و مردمی بود. با همه بی پیرانه و بی تکبر بود. او میان رزمندگان حاضر شده و به گپ و گفت مشغول می شد. روز ۲۸ بهمن ۱۳۶۲ در حال عبور  بود، که می بیند یکی از رزمندگان بسیجی مشغول نوشتن نامه ای هست، نزد وی می رود. بعداز احوالپرسی با وی از اینکه مشغول چه کاری می باشد ، سوال میکند.

  • حاج همت : خب بسلامتی چکار می کنی؟
  • رزمنده بسیجی : دارم برای خودم دل نوشته، می نویسم.
  • حاج همت : احسنت ! میشه بگی چی می نویسی؟
  • رزمنده بسیجی : بله بفرمایید حاج آقا.

شبی دیوانه ای با حالت زار           به هنگام طواف کوی دلدار

به زیر لب همی هی ناله می کرد     گرفتارم ؛گرفتارم ، گرفتار

یکی دیگر

تو … بودی و در خواب بودی      شراب اشک اندر آب بودی

تو را در فال یک پیمانه دیدم        گمانم بهتر از مهتاب بودی

  • حاج همت : خوب طبع شعر هم که داری. احسنت.
  • حاج همت : این خانمی که اسمش در شعرت دیده می شود ؛ کی هست ؟
  • رزمنده بسیجی : دختر یکی از اقوامم هست.
  • حاج همت : لابد می خواهی با او ازدواج کنی؟
  • رزمنده بسیجی : بله حاج اقا.
  • حاج همت : خوب چه امر خیری بهتر از این. خودمم حاضرم برای خواستگاری بیام.

رزمنده لبخندی می زند.

حاج همت ورقه را در دستش جابجا می کند، خودکار را از جیب بیرون می آورد و زیر ورقه بسیجی می نویسد:

… خانم سلام 

 این بسیجی شجاع ، برادر ….. عاشق واقعی شماست. بعد از عملیات با برادر نجفی برای خواستگاری برای برادری خدمت عمو جان می رسیم منزل. انشاءالله شما هم ایشان را دوست دارید.

به امید زیارت کربلا و نجف

حقیر محمد ابراهیم همت 

حاج همت زیر برگه را امضا می کند و سپس تحویل بسیجی داده و خداحافظی می نماید. این دیدار بسیار زیبا در تاریخ ۲۸/بهمن ماه ۱۳۶۲ در ساعت ۶/۴۵ دقیقه بعد از ظهر در پادگان دوکوهه صورت گرفته است.

چند روز بعد عملیات خیبر آغاز می شود و فرمانده لشکر۲۷ محمد رسول الله (ص) جانانه نیروها را در خط مقدم در جزایر مجنون هدایت می کند لکن در تاریخ ۱۷ اسفند  ۱۳۶۲ یعنی نوزده روز بعد از نگارش این مطلب خصوصی، به شهادت می رسد و این خواستگاری توسط شهید همت محقق نمی شود ولی نامه با شوق و حسرت فراوان نزد بسیجی می ماند. چند سال بعد این بسیجی نامه را به مدیر شفیق فکه، شبکه ایثار نشان داده و ایشان تصویر آن را بر می دارد و در میان هزاران اسناد شفیق فکه، شبکه ایثار نگهداری می کند تا اینکه:

تصویر این نامه و سند ارزشمند در تاریخ ۵ تیر ۱۴۰۰ برای نخستین بار ، در مراسم رونمایی از سایت حماسه۲۷ و با حضور سردار حاج محمد کوثری ( اخرین فرمانده لشکر ۲۷ ) ، سردار رضا یزدی ( فرمانده گردان )و سردار حسن زاده ( فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) ، سردار حسین بهشتی ( مسول مخابرات لشکر ۲۷ ) ، سردار محمدحسین دینی ؛ معاون هماهنگ کننده سپاه محمد رسول الله (ص)، سردار مجید صبری ( از مسولین لشکر ۲۷  در دوران دفاع مقدس ) ، جمع زیادی از پیشکسوتان و عزیزان فرماندهی و ستاد لشکر ۲۷  و سپاه محمد رسول الله صلوات الله علیه، و اینجانب که توفیق حضور داشتم، نشان داده شد و سپس در سایت حماسه ۲۷ منتشر گردید و در معرض دید عموم قرار گرفت.

شادی روح همه شهدا بویژه شهید حاج محمد ابراهیم همت یک صلوات هدیه کنیم.