جامع‌نگری شهید «رضا دستواره» در عملیات «والفجر ۸»

عملیات «والفجر ۸» یکی از عملیات‌های موفق دوران هشت سال دفاع مقدس بود که در روز ۲۰ بهمن‌ سال ۱۳۶۴ آغاز شد و به مدت ۷۵ روز به طول انجامید. در این عملیات یزرگ، رزمندگان اسلام با غافلگیری نیرو‌های بعث عراق در منطقه «خسروآباد»، از رودخانه خروشان «اروند» عبور کرده و شبه جزیره «فاو »در […]

عملیات «والفجر ۸» یکی از عملیات‌های موفق دوران هشت سال دفاع مقدس بود که در روز ۲۰ بهمن‌ سال ۱۳۶۴ آغاز شد و به مدت ۷۵ روز به طول انجامید. در این عملیات یزرگ، رزمندگان اسلام با غافلگیری نیرو‌های بعث عراق در منطقه «خسروآباد»، از رودخانه خروشان «اروند» عبور کرده و شبه جزیره «فاو »در جنوب عراق را تصرف کردند.

شهید «رضا دستواره» جانشین لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص)، در جریان این عملیات نامه‌ای را خطاب به برادر «بهشتی» مسئول واحد مخابرات لشکر نوشته و در آن به وی دستوراتی را می‌دهد، که مبین جامع‌نگری این شهید والامقام براساس تیزبینی و تجارب عملی وی است.

عملیات «والفجر ۸»

بسمه تعالی

برادر حاج آقا بهشتی سلام علیکم

برادر یزدی فرمانده گردان «عمار» به اتفاق فرماندهان گروهان و احیانا دسته برای توجیه شدن به خط می‌آیند. لطفا به برادر حمزه ماموریت دهید تا نسبت به وضعیت کلی خط، هم توجیه تئوری و هم توجیه عملی، اقدام نماید و وضعیت خودی و دشمن را کاملا برای‌شان بگوید و در رابطه با خط گردان «شهادت»، خود برادر صفرخانی هم در کنار توجیه برادر حمزه، توجیه نماید و در رابطه با خط گردان «مالک» هم در کنار آقای حمزه، یک‌نفر از برادر اکبری بخواهید تا وضعیت را برای‌شان بگوید و توجیه نماید.

توجیه برادر حمزه توجیه عملیاتی و دشمن باشد. توجیه آن‌ها نسبت به وضعیت خودی و سنگر‌ها و تردد و نوع تدارکات و تسلیحات و غیره و ذالک. در ضمن خودتان هم وضعیت بنه و محل نگهداری گردان را توجیه نمایید و نیرو‌های ایشان به جای گردان «شهادت» در کنار جای خودمان جا خواهند گرفت.

کلا ترتیب توجیه خوبی را بدهید. برادر حمزه هم از برادران اط. ع (اعلاعات عملیات) در کنار دست خودمان می‌باشد. بعد به آقای یزدی سلام برسانید و بگویید برای امشب یک‌دسته نیرو بیاورد و در خط برادر صفرخانی بگذارد؛ و به برادر صفرخانی بگویید یک‌دسته «عمار» را در خاکریز دو جداره بگذارد و از نیرو‌های خود در جهت تقویت کمین‌ها استفاده نماید و نیز برادر یزدی آمادگی داشته باشد، فردا نیرو‌های خود را به این‌طرف انتقال دهد، فعلا در حد دو گروهان بع‌علت کمبود جا، تا ان‌شاءالله فرداشب تمام خط «شهادت» را تحویل بگیرد.

برادر شما دستواره

انتهای پیام/ ۱۱۳