تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) بهترین لشکر رزمی سپاه بود

یک تحلیل‌گر دوران دفاع مقدس گفت: توان لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله به فرماندهان آن بود، بنابراین این لشکر یکی از بهترین لشکرهای رزمی سپاه محسوب می‌شد.

‌محمدعلی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، به مناسبت سالروز تشکیل تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) اظهار کرد: در سال ۶۰ عملیاتی به نام محمد رسول‌الله (ص) در کردستان انجام شد که دو فرمانده اصلی این عملیات، حاج احمد متوسلیان فرمانده سپاه مریوان و محمدابراهیم همت فرمانده سپاه پاوه بودند. این دو فرمانده به صورت مشترک عملیات محمد رسول‌الله را طراحی کردند که پایه و اساس تشکیل تیپ و سپس لشکر محمد رسول‌الله شد.

وی افزود: سپاه مریوان و سپاه پاوه مجاور یکدیگر بودند در جلسات فرماندهی در سنندج دو فرمانده باهم هماهنگ و هم‌فکر بودند. آن زمان وقتی محسن رضایی عظمت عملیات را دید به ابراهیم همت و احمد متوسلیان گفت باید یک تیپ تشکیل داده و با عزیمت به جنوب کشور عملیاتی صورت بگیرد. در این راستا، ابراهیم همت و احمد متوسلیان با تعدادی از نیروها در بهمن‌ماه به دزفول رفتند و کار تشکیل تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) را آغاز کردند.

تحلیل‌گر دوران دفاع مقدس ادامه داد: فرماندهی مأموریت فتح‌المبین برعهده تیپ محمد رسول‌الله (ص) بود که با پیروزی صددرصدی این عملیات به پایان رسید.

محمدی با اشاره به اشغال لبنان توسط اسرائیل خاطرنشان کرد: تیپ محمد رسول‌الله (ص) برای دلگرمی به لبنانی‌ها به این کشور رفتند زیرا آن زمان هنوز حزب‌الله تشکیل نشده بود.

وی ادامه داد: علت انتخاب تیپ ۲۷ حضرت رسول (ص) برای عزیمت به لبنان فرماندهی بی‌نظیر حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت بود که نشان دادند می‌توانند در عرصه‌های مختلف به‌خوبی فرماندهی کنند، همچنین قدرت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیروها باعث شد برای این عملیات انتخاب شوند.

این تحلیل‌گر دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: یکی از معدود تیپ‌هایی که شاه‌کلید عملیات سپاه بود تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) بود. اگر تیپ محمد رسول‌الله (ص) نبود، فقدان آن نمایان بود. عملکرد این تیپ نشان می‌داد سپاه به‌خوبی عمل می‌کند.

محمدی با بیان اینکه حاج ابراهیم همت که جانشین حاج احمد متوسلیان بود توان اداره چند لشکر را داشت، افزود: در عملیات خیبر حاج ابراهیم همت هم فرمانده لشکر محمد رسول الله (ص) و هم با حفظ سمت فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین (ع) بود.