بهره‌گیری از اسناد دفاع مقدس باعث جلوگیری از تحریف و فراموشی وقایع آن دوران شود

سرلشکر باقری گفت: تدوین و مستندسازی وقایع دفاع مقدس موجب می‌شود که این اتفاقات از تحریف و دروغ مصون بماند و سِره را از ناسره جدا شود.

سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح صبح امروز (چهارشنبه) در بازدید از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار داشت: یکی از رسالت‌های این مجموعه زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا و ایثارگران در دفاع مقدس برای استفاده جوانان است؛ این نوع کار، یعنی تدوین و مستندسازی اتفاقات بزرگی که در جهان صورت می‌گیرد، برای چه کاری است؟ بُعد اولیه آن این است، اتفاقی که رخ داده از تحریف و دروغ مصون بماند؛ اما نکته مهم‌تر این است که نسل باقی‌مانده و نسل‌های آتی از آن درس‌هایی بگیرند و تهدید‌ها و فرصت‌های بعدی را بهتر مدیریت کنند.

سردار باقری افزود: نگاه به تاریخ با این نیت است که ما دقیق در تاریخ سیر کنیم و حضور یابیم که انگار در آن تاریخ زندگی کردیم؛ هرچه زمان می‌گذرد، غبار و زنگار می‌تواند باعث فراموشی و یا مخلوط شدن حقایق با غیر واقعیات شود؛ بُعد دوم این‌ است که سِره را از ناسره جدا کند و حُسن را از معایب جدا کرده و انتخاب کند؛ اینکه چه مواردی موجب شکست بوده و چه عواملی موجب پیروزی شده و در حوادث بعدی از آن‌ها درس بگیرد.